Hogyan erősíthetjük városaink ellenállóképességét? – A CEURES projekt eredményei

A V4 országok városainak fenntarthatósága és ellenálló képessége napjaink egyik legfontosabb kihívása, különösen a gyorsan változó gazdasági, társadalmi és környezeti feltételek közepette. A CEURES projekt célja, hogy átfogóan hozzájáruljon a térség településeinek fejlődéséhez azáltal, hogy összegyűjti a legjobb gyakorlatokat, és megosztja a megszerzett tudást várostervezők, önkormányzatok és szakemberek között.

A projekt megvalósítása során a résztvevő szervezetek – többek között a Hradec Kralove-i Egyetem (CZ), a Lengyel Tudományos Akadémia Leszczycki Intézete (PL), a Fórum Regionális Fejlesztési Központ (SK), a PONTIBUS EGTC (SK-HU), valamint a Szegedi Tudományegyetem – szoros együttműködésben dolgoztak.

A CEURES projekt keretében számos fontos eredmény született, amelyek között megtalálható a legjobb gyakorlatok összegyűjtése és szabadon hozzáférhetővé tétele, gyakorlati tudást nyújtó többnyelvű e-learning tananyagok fejlesztése, valamint a Közép-Európai Települési Reziliencia Kézikönyv kiadása. A projekt célja, hogy a megszerzett tudás mindenki számára elérhető legyen, és hosszú távon is támogassa a közép-európai városokat a rezilienciájuk növelésében.

A CEURES projekt összegyűjtötte a települési reziliencia utóbbi években született, ám szétszórt tudását és legjobb gyakorlatatait a V4 országokban. A projekt keretében a legnagyobb hatás elérése érdekében a következők valósultak meg:

  • Legjobb gyakorlatok felkutatása mindegyik V4 országban
  • Szakmai workshopok
  • Szabadon hozzáférhető válogatás a legjobb gyakorlatokból
  • Gyakorlati tudást nyújtó, ingyenesen hozzáférhető többnyelvű, moduláris e-learning tananyag
  • Pilot tréning
  • Közép-Európai Települési Reziliencia Kézikönyv, amely szabadon hozzáférhető


Miért jó ez?

A projekt célja, hoyg segítséget nyújtson azoknak a kollégáknak, akik azon szeretnének dolgozni, hogyan lehetnek településeink alkalmazkodóképesebbek, ellenállóbbak ezekben a turbulens években.

A projekt olyan példákat mutat, amelyeket egy kávé vagy két villamosmegálló között is meg lehet ismerni és felhasználni a saját munka során, legyen szó önkormányzati kollégákról, egyetemi hallgatókról vagy éppen külső tanácsadókról. Ezekkel a példákkal alátámaszthatók érvelések vagy éppen színesíthetőek a prezentációk, szakmai anyagok.

Többnyelvű e-learning videók

A jó gyakorlatok rövid e-learning videók formájában a Településfejlesztési Szövetség YouTube csatornáján ezen a lejátszási listán érhetők el angolul, angol és magyar felirattal: CEURES települési reziliencia e-learning videók

 A videókat elkészítettük a visegrádi országok településfejlesztés iránt érdeklődőinek csehül, lengyelül és szlovákul is, amelyek itt találhatók:

CEURES települési reziliencia e-learning videók csehül

CEURES települési reziliencia e-learning videók lengyelül

CEURES települési reziliencia e-learning videók szlovákul

Jó gyakorlat gyűjtemények

Az egyes országokban megfigyelt jó gyakorlatok kétnyelvű kiadványai (angolul és az adott ország nyelvén) itt tölthetők le:

A települési reziliencia jó gyakorlatai Magyarországon

A települési reziliencia jó gyakorlatai Csehországban

A települési reziliencia jó gyakorlatai Lengyelországban

A települési reziliencia jó gyakorlatai Szlovákiában

Kézikönyv a települési reziliencia közép-európai jó gyakorlatairól

Készítettünk egy angol nyelvű összefoglaló kötetet is a négy visegrádi ország szakértőink által kiemelt legjobb gyakorlataiból.

A kézikönyv letölthető ide kattintva!

A CEURES prezentációk városi reziliencia jó gyakorlatokról 

Csehország

Towns´ Pathways to Urban Resilience and Self-sufficiency

EcoMart: A Sustainable Supermarket Solution Using Wood Marcel Pikhart

Ecological Village Hostětín

Lengyelország

Urban Meadows for an Ecological & Sustainable Urbanism

Multicultural lessons: Learning about the beauty of difference and similarity beyond boundaries. A project run by the Multicultural Center in Warsaw

Urban Transit Lab for Voices of Sustainable Mobility

Narew River Clean up in Łomża as a Local Ecological Civic Initiative

Magyarország

Rain gardens as examples of community building and sustainable urban development in Kecskemét , Hungary

Piroska kommandó food and medicine delivery for elderly people during the COVID pandemic

Digitalization of in-kind social services

Energy independence at settlement level

Szlovákia

Pandemic Grant Program of Novartis to Support Non-Covid Healthcare for Patients in Slovakia

Rain garden to divert rainwater from road in Šamorín

Volunteer-based cooperation to integrate war refugees in Banská Štiavnica

First-minute help for war refugees in Šamorín

Resistent suburbs – taking climate action

Támogatási összeg: 36 500 EUR.

A Településfejlesztési Szövetség a CEURES projektet alapítótagunk és egykori korelnökünk, Lénárd Pál emlékének ajánlja, aki 89 éves korában 2023. november 30-án végleg elaludt.

A projektet Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia kormánya társfinanszírozza a Nemzetközi Visegrádi Alap Visegrad Grants forrásaiból. A Visegrádi Alap küldetése a fenntartható közép-európai regionális együttműködésre vonatkozó elképzelések előmozdítása.